Fenerbahce Panathinaikos
O Nικ Καλάθης της Φενέρ απέναντι στον Κέντρικ Ναν | Eurokinissi/ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μονακό εκτός έδρας με 80-79 και θα βρεθεί αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Final 4 της Euroleague στο Βερολίνο.

Για την τουρκική ομάδα κορυφαίος ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ ενώ στην παράταση σημείωσε δύο καθοριστικά τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο και έκανε το «κλέψιμο» της νίκης.

Ξεχώρισε επίσης ο Σκότι Ουίλμπεκιν (14π.) ενώ στους 13 σταμάτησε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, ο οποίος έχασε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τραυματισμό.

Κομβικός και ο Μάρκο Γκούντουριτς με 10 πόντους και 2/2 τρίποντα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε την ψυχραιμία στα 24 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, τελειώνοντας αγώνα με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 μόλις λάθος. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πάτησε παρκέ για 4 λεπτά, μένοντας στο μηδέν στην επίθεση.

Από τη Μονακό ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 20 πόντους.

H ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τον θρίαμβό της στο Μονακό, έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης που κατάφερε να πάρει διπλό σε πέμπτο ματς της σειράς των Play Off με το ρεκόρ πλέον να είναι στο 19-1.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70κ.α., 79-80παρ.