Olympiakos k19
Πρωταθλητές Ευρώπης οι Νέοι του Ολυμπιακού | Εurokinissi/LATO KLODIAN

Ιστορία έγραψε η ομάδα νέων Κ19 του Ολυμπιακού καθώς βρέθηκε στην κορυφή της ποδοσφαιρικής Ευρώπης, κατακτώντας το Youth League, διαλύοντας τη Μίλαν με 3-0.

Έγινε έτσι η πρώτη ελληνική ομάδα που σηκώνει ευρωπαϊκό τρόπαιο σε συλλογικό επίπεδο, έστω σε επίπεδο Ακαδημιών.

Ο τελικός της Νιόν εξελίχθηκε σε μονόλογο των πιτσιρικάδων των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι σκόραραν και τα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το 1-0 έγινε στο 60' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουζακίτη, μετά από χέρι του Στάλμαχ.

Ένα λεπτό αργότερα, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους με εκπληκτικό γκολ του Παπακανέλλου.

Το τελικό 3-0 σημείωσε με τρομερό ανάποδο ψαλίδι ο Κουτσογούλας στο 66'.